Mağaza Dekorasyon ve Mağaza Tasarımı Nedir?

Mağaza dekorasyonu, mağaza alanının tasarımı ve yapımı aşamasında çeşitli uzmanlık alanlarını bir araya getiren yaratıcı ve gorsel bir sanat gerektirir.. Bu alan majör olarak mimarlık ile ilişkilidir ve iç mekan tasarımı konusunda detaylar içeren bir uygulamadır. Bunların haricinde iç dekorasyon, endüstriyel tasarım, grafik tasarım, ergonomi ve reklam öğelerini de içermektedir.

Mağaza tasarımı, sanat ile iç içe olup, mağazanın genel markası ile bütünleşmiş bir mimaridir. Raf sistemleri, mağaza vitrinleri, mobilyalar, tabela, aydınlatma, döşeme ve ürün yerleşimi gibi parçalar mağazaların tasarımlarında dikkat edilmesi gereken önemli faktörlerdendir.


2) GİRİŞTE SAĞ KISMIN ÖNEMİ

Satış odaklı mağaza tasarımı uygulamasında giriş kapısının sağında kalan bölümü çok iyi değerlendirmelisiniz. İnsan doğasında sağ adımla yürümeye başlamak, sağ elle selamlaşmak, yürürken genel olarak sağına bakmak gibi sağ odaklı davranışlar çoğunluktadır. Bu bilgi kapsamında, aynı dergilerde yer alan reklam sayfalarının ağırlıkla sağ tarafta olması gibi, sizin de mağazanızın giriş kapısını baz alarak sağ bölümü ikinci görülecek alan olarak öne çıkartarak istediğiniz ürünlerle değerlendirmeniz ve dekore etmeniz yararınıza olacaktır.

IŞIKLANDIRMA

Işıklandırma en önemli konulardan biri, doğru ışığı bulmaktır. Bunun için birkaç numune ile uygulama yapmanız gerekebilir. Işıkları toptan satın almak, hem indirim kazanarak mali açıdan size yarar sağlar hem de gözü rahatsız eden aydınlatma farklılıklarından sizi kurtarır. Mağazalarda genellikle, vitrin ışıklandırması, hariç üç farklı aşamada ışıklandırma bulunur.

  • Ambiyans aydınlatması denilen genel aydınlatma ile tavan aydınlatması diye geçen ışıklandırmalar.
  • Mağaza girişi, kasa, soyunma kabini ve müşteri hizmetleri bölümü gibi yerleri kapsayan görevsel ve bölgesel aydınlatmalar.
  • Mağaza ürünlerine vurgu yapan ürün aydınlatmaları.

Bunlara ek olarak dekoratif aydınlatmalar yani ışıksal anlamda fayda sağlamayan görsellik katan aydınlatmalar vardır. Işıklandırma yaparken mağazanın sıcaklık ayarını göz önünde bulundurmanız da gerekmektedir. Size bu konuda verebileceğimiz en popüler ve en eski ipucu, aynalardan yardım alarak ışıklandırmayı dağıtmanızdır.

Önerilerimiz